Prosinec 2009

PF 2010

31. prosince 2009 v 18:46 | Hans |  Přáníčka a poděkování

Ostuda města?

8. prosince 2009 v 17:54 Časy dávno minulé
Byl jsem se s rodinkou projít po městě a zavítali jsme do místní části jménem kolonie.A nebylo to náhodou,neboť jsem měl v úmyslu si jít nafotit místní "menšinovou školu".Moje manželka byla taky dosti zvědavá,jak že to tam teď vypadá,neboť tam bydlela její babička,která se zde přistěhovala z jižní Moravy a moje žena za babičkou coby dítě docházela.Samozřejmě,že se nikdy ničeho neobávala.Po zhlédnutí toho,v jakém stavu se nachází objekt kolonie dnes jsme se oba dva zhrozili,neboť kulturní památku zde devastují cikáni(chcete-li rómové),kteří zde bydlí.Dnes bych zde svoje děti jen tak nepustil a hned jsem jim zakázal zde chodit(tedy,kdyby je to napadlo).Myslím si,že by se tímto problémem měla zabývat rada města a najít nějaké schůdné řešení,aby se nedevastoval takto "odkaz našich předků".Místní "občané" zde vytrhali i okenní a dveřní futra z domů.kde nikdo nebydlí a normálně si s tím dřevem topí.A to nemluvím o těch igelitových sáčcích a taškách z nákupu,které se všude kolem povalují.Kdo to asi rozházel???
Jelikož nejsem v žádném případě rasista,myslím si,že na každého by měl být stejný "metr",proto si myslím,že by se mělo najít nějaké řešení,jak donutit tyto občany,aby si po sobě ten nepořádek uklidili a přestali rozebírat kulturní památku města.Víte,já ten původní článek,který zde byl po přečtení si vyjádření syna pana premiéra Fischera,k otázce malé Natálky,jak dopadla po pumovém útoku extremistických radikálů ve Vítkově a Jeho vyjádření se k tomu,že se přiznal k židovské víře a to,že mu lidé z řad těchto radikálů hrozili za tyto věci fyzickou likvidací,pročež jej nyní musí hlídat ochranka smazal,aby jsem ještě více nezavdával příčinu těchto útoků,ať už slovních,nebo fyzických na občany jiné,než bílé pleti.Ale myslím si,že by to bylo jenom "strkání hlavy do písku" před problémem,který trvá a je hodně aktuální.Proto jsem jej napsal znovu,i když v pozměněné verzi,aby byl každému jasný můj názor,jak na situaci v kolonii,tak na otázku menšin u nás,či kdekoli ve světě.Každý člověk má svoje práva a povinnosti vůči celku a nikdo nemá právo chovat se ke komukoli,jako nacista,čímž se ale nezbavuje taky nikdo povinnosti uklidit si před svým domem.Cikáni si z kolonie udělali svoje gheto.
Nevěřím,že by se mohl najít někdo,kdo pamatuje,když se tyto domy stavěly,jako bydlení pro dělníky Vagónky Studénky.Musel by mít určitě více než 100 let.
Poslal jsem email panu starostovi Studénky Ladislavu Honuskovi a jelikož nejsem v obraze,jak to vlastně je s řešením tamního problému,s laskavým svolením pana starosty zde otiskuji Jeho vyjádření.Jak vypadá dnešní kolonie se můžete podívat Zde.

Můj email vypadal takto:
Dobrý den pane starosto.
Jsem občan Studénky a proto mi některé věci nejsou jedno.Jelikož se
bavím dokumentováním a fotografováním měst a obcí Kravařska,šel jsem v
neděli fotografovat "menšinovou školu" na ulici tovární a dostal jsem
se i do kolonie.
Můj názor si můžete přečíst zde:
Ostuda města na mém blogu,kde
budete-li chtít najdete i další fotky staré
Studénky,Botenwaldu,Staudingu a jiných měst a obcí.
A zde: http://totojemoje1.blog.cz/ je můj druhý blog,kde jsou
porovnávací fotky,jak to vypadalo kdysi a jak to vypadá dnes.
Tím se vůbec nechci chlubit,já to dělám jenom pro svoji radost a nic z
toho nemám,jenom to potěšení,ale píšu Vám proto,že když jsem viděl tu
spoušť v kolonii,byl jsem v šoku.
Přeji Vám příjemný den a hodně pevných nervů.
Jan Černoch

Vyjádření pana starosty je s jeho laskavým svolením zde:
Vážený pane Černochu,
děkuji za Váš mejl a za odkazy na stránky s fotografiemi. Nemohu se však zcela ztotožnit se závěrem komentáře, který jste k tomu přidal přesto, že jej vnímám jako názor občana našeho města.
Máte pravdu, že se tato lokalita stala jakýmsi ghétem a že si tam své prostředí zdevastovali sami obyvatelé. Rada města se od svého nástupu po volbách v roce 2006 touto problematikou zabývá dosti intenzivně. Ve spolupráci s úřadem práce jsme v roce 2008 zrealizovali projekt ROSTU (Romové pro STUdénku) jehož hlavním cílem bylo dát tuto lokalitu do řekněme lepšího stavu. V rámci projektu, který trval deset měsíců bylo vše kolem domů uklizeno, opraveno a vyvezeno více než deset velkoobjemových kontejnerů odpadu. Situace vydržela jen několik měsíců a tamní občané, nevážící si toho uvedli danou lokalitu opět do stavu, v jakém jste ji nafotil.
Následovaly další kroky ve snaze situaci zlepšit avšak veškeré úsilí města vždy skončí na nezájmu tamních obyvatel. V současné době posledním krokem, který byl učiněn, je nabídka města k odkoupení některých nemovitostí. Mezi tyto patří zejména Vámi několikrát nafocený dům a pak další dva v těsné blízkosti. Informace o nabídce jsou dostupné na stránkách města a objevili se již i první zájemci. Nezbývá mi tedy než doufat, že se podaří prodej zrealizovat a noví majitelé budou schopni objekty zrekonstruovat a využívat. Na závěr pak ještě musím konstatovat, že ne všechny objekty jsou v majetku města. Bohužel ani tito majitelé se k vážným opravám dosud neodhodlali.
Problematika těchto menšin je bez komplexní podpory státu jednotlivými městy neřešitelná. Vrcholní představitelé se však místo řešení problému snaží mnohdy "vytřískat" politickou popularitu a řešení je v nedohlednu.

S pozdravem

Ladislav Honusek

A ještě jedno vyjádření pana starosty tentokrát k "Obecnímu hostinci":

Vážený pane Černochu,
jsem potěšen Vaší reakcí a se zveřejněním vysvětlení souhlasím.
Prohlédl jsem si i Vaši galerií a Vaše popíchnutí k Obecnímu hostinci Vám rovněž osvětlím.
Obecní hostinec prodalo město po "revoluci" jistému podnikateli, který jej zatížil úvěrem, avšak nic s ním nepodnikl. V současné době je objekt pod exekucí a to hned více než 10x s celkovou částkou přesahující tři mil.Kč. Dotyčný "podnikatel" se zapírá a exekuční úřady jsou nečinné, neboť si spočítaly, že na tom nic netrhnou. Již druhým rokem je snahou rady města situaci rozhýbat, tedy alespoň co se týká exekutorů. Kolik dopisů jsme napsali raději nebudu počítat, snad se ale situace hnula. Jedna s exekučních kanceláří mne nedávno kontaktovala s žádostí o spolupráci. Snad tedy nezůstane jen u té žádosti.
Opravdu rádi bychom s tím něco podnikli, bohužel to není v našich silách, ale jak vidíte "Rada by ráda", vše však jde v našem státě ale nějak ztěžka. Někomu to asi vyhovuje.

S pozdravem

Ladislav Honusek