Prosinec 2013

Cherubský poutník

22. prosince 2013 v 1:09 | Hans |  Duchovno
Ještě jeden dárek pro nás všechny mám miláčkové. Načetl jsem konečně Cheubského pooutníka od Angela Silesia.

Je zajímavé, jak jsem to načítal- začal jsem a po zhruba jedné třetině jsem si uvědomil, že je k ničemu pro toho, kdo poslouchá, abych četl i číslování veršů.

Jelikož by bylo pracné to z audia vymazat, vymazal jsem audio, co jsem již načetl a začal znovu.

Po asi polovině se mi to nějak přestalo líbit a byl jsem na vážkách, či to má cenu to vůbec načítat. To se mi stalo tehdy, kdy je tam toho moc o Marii a Ježíši. Nicméně jsem se po větší odmlce pustil do dalšího načítání a nakonec jsem nelitoval- něco tak krásného, co jde napříč všemi náboženstvími světa jsem ještě nečetl a ještě něco- i přes katolický styl je v těch verších obsažena Pravda.

A ta je podstatná. Kdo došel na Samý Konec, ten ji v tom textu musí najít. A je s podivem, že v "křesťanské Evropě" té doby se našly duše tak vzácné, jako byl autor tohoto spisu, nebo např. Mistr Eckhart a jiní. Jak dopadli, jistě víte, neboť Pravda je jen jedna a ta se mocipánům žádné doby nelíbila a nelíbí.

Tak miláčkové, kdo má chuť poslouchat tento skvost, tak s chutí do toho. Je toho necelých 11 hodin.

A omluvte mě, nejsem umělec, ale jenom ten, kdo chce pro sebe a tím i pro vás přispět k oslavě TOHO,co již nemá více nad SEBOU.

ZDE si tento opravdový skvost můžete stáhnout.


Vánoční přání

20. prosince 2013 v 18:12 | Hans |  Vánoce
Milí přátelé, aby nebyla mýlka, kdeže se to na fotce nacházíte. Tohle je Větřák nad Botenwaldem, tedy nad Butovicema, vpravo od mlýna je vidět butovský kostelík Všech svatých. Ještě jednou krásné svátky a dodal bych "Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj, lidem dobrá vůle".
Ne, nepřehlédli jste se, ten slogan je napsán tak, jak doopravdy jeho překlad zní. Nikoli tak, jak jej prezentuje Římskokatolická církev. Neboť ta to prezentuje takto:"Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle". Tohle není můj postřeh, ale postřeh jednoho mistra Síly Moudrosti, bratra Jana, který toto studoval. Potom ovšem je jasné, že se zde přeje "na zemi pokoj a lidem dobrá vůle". Všem lidem, ne jen některým, vyvoleným, ale všem. A to je krásná, radostná zvěst přátelé, nádherná novina.

Dětství bez internetu

8. prosince 2013 v 10:52 | Hans |  Úvahy
Dětství bez internetu bylo lepší....hm, tak tohle jsem dneska "opět" zaznamenal, jako aktivitu na facebooku. Líbí se mi ti lidé, co to tam na ten facebook dávají. Proč na tom facebooku sedí a nejdou ven???Když se jim internet a požitky dnešní doby nelíbí, tak ať je nepoužívají. Vykřikují do světa, jak to bylo tehdy lepší- no není nic jednoduššího, než vypnout počítač, odhlásit internet, počítač i se všema komponentama odnést do bazaru a žít tak, jak se žilo tehdy. Znám ještě dnes lidi, co takto žijí. Je jich jenom hrstka, ale i takoví se najdou.
Ovšem miláčkové, to by jste museli přestat platit i kabelovou televizi, sundat ty satelity ze svých domečků, prodat auto(a), vyhodit ústřední topení a začít topit ve vincku, nebo piliňácích, vrátit všechny ty traktorky a frézy, které vám život dělají jednodušší, ty mixéry v kuchyni, myčky nádobí a já nevím, čeho všeho by jste se ještě museli vzdát.
No nevím, jak by se Vám to líbilo. Jo a ještě něco- kupte si jízdní řád autobusový i vlakový, aby vám to neujelo, až půjdete pěšky nakupovat nákup na víkend. No, můžete si vzít kolo.....to v té době bylo.
A ještě jedna úvaha nakonec.
Nedávno jsem byl na pohřbu mého prastrýce z Prostřední Bečvy. Mimochodem tam mají krásný nový kostel s vytápěním a dokonce i splachovací WC je přítomno, zkrátka veškerý servis, co dnešní doba přináší. A mistní farář, když měl kázání si posteskl (neboť strýček s tetičkou a dětma bydleli na "kameném", než se přestěhovali z té grapy, kde ani elektřina nebyla a není dodneška dolů do vesnice), že dneska na té pustině nahoře bydlí už jenom "lufťácí", tedy chataři a místní lidé tam žít nechtějí, jaká že je to škoda.....
Člověk, který má vysokoškolské vzdělání a který takto mluví a ještě na veřejnosti je trapný.
Vždyť je přece normální, že člověk, jako tvor chce žít lépe, než dosud, mít více volného času a nestarat se jenom o to, aby přežil, ale věnovat se i jiným věcem, jako je třeba duchovno, kultura, cestování, atd. A navíc- on sám využívá hojně toto vše a strašně se diví, že druzí to chtějí také.

Moc dobře si vzpomínám, jak mi můj dědeček kdysi říkával, jak chodil od dvanácti let, ano čtete dobře, od dvanácti let s tatínkem do lesa, kde celý den řezali dřevo. Mimochodem měl tak opuchlé ruce od práce, že měl jeden prst tak široký, jako já dva prsty. A to dřevo řezali ručně, žádné motorové pily neměli. A když šli domů, tak každý ještě vzal pořádnou haluz do ruky a táhl ji domů, aby měli čím doma topit.
No a toto mi vyprávěl, když jsem se jej ptal, jak si hrával, když byl malý.
Řekl mi doslova toto:"Jeníčku, já jsem byl rád, že jsem si sednul, když jsme došli s tatínkem dom z lesa".
No a ostatní, proč byl tak rád, že se posadil píšu výše.

Miláčkové, jsem nesmírně rád, že jsem se dožil této doby, která, jako každá jiná doba má svá pozitiva i negativa, ale je mnohem jednodušší žít dnes, než se žilo před padesáti, nebo sto léty.
Jsem nesmírně rád, že se mohu bavit například tím, že brouzdám po internetu, nebo píšu tento článek, či chodím jen tak a fotím si krajinu okolo, nebo nějakou výstavu a těch věcí, comohu dělat je spousta.
Jak to říkával náš již zesnulý farář Segeťa: "Upřímné pánbůhzaplať za všechno".

Hudební zážitek

1. prosince 2013 v 16:59 | Hans |  Hudební skvosty
Mám ještě jeden zážitek z listopadu letošního roku. Byl jím koncert Vládi Mišíka a skupiny ETC v ostravském hudebním klubu PARNÍK.
Byl to skvělý hudební zážitek, i když Vláďa Mišík je již dosti nemocný, takže zpíval pouze v druhé části koncertu. První část celou odzpíval Jaroslav Olin Nejezchleba a mimochodem taky výtečně.
Kytaristé skvělí, basa a bicí vynikající, jenom jsem, jako houslista čekal na "Variace na renesanční téma" v podání houslisty Vladimíra Pavlíčka a byl jsem mile překvapen, že ač nekopíroval Jana Hrubého a hrál si to "po svém", bylo to skvělé.
No, co dodat- jsou to skvělí muzikanti.
Fotečky jsou ZDE. Buďte shovívaví ke kvalitě fotek, fotil jsem až zezadu, asi tak z 15-20m.